Özel Demiderm Polikliniği

Telefon : 0 (232) 464 09 34

Whatsapp : 0 (530) 828 05 95

Ali Çetinkaya Bulv. No:22 K:4 D:8 Alsancak – İZMİR

BOTOKS

Botoks Nedir?

Botox; “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen, sağlık ve estetik sorunları çözme amaçlı kullanılan tıbbi bir proteindir. En yaygın kullanım alanı kırışık tedavisidir.

Botoks ile Kırışıklık Tedavisi

Botox esas olarak, mimiklerin yol açtığı kırışıklıkların tedavisinde önerilir. Dinamik hareketler sonucu oluşan orta ve derin kırışıklıkların giderilmesinde cerrahi olmayan son derece etkili bir uygulamadır. 2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiştir.

Kırışıklık Tedavisi için Botoks Nasıl Uygulanır?

Mimik hareketleri cilt altındaki küçük kasların kasılmasıyla oluşur. Zamanla bu kasılmalar cilde yerleşerek kalıcı çizgiler oluşturur. Botoks maddesi kırışıklığın derinliğine göre, doktorların tercih ettiği oranlarda serum fizyolojik ile sulandırılarak ince uçlu iğnelerle küçük dozlarda kırışıklık olan bölgelere enjekte edilir. Uygulama esnasında hafif bir ağrı hissedilebilir. Ekstra bir anestezi  veya uyuşturma gerektirmez ve hemen sonrasında hasta günlük yaşamına dönebilir. Uygulamadan 3-7 gün sonra istenilen etkiyi gösterir.

Botoks Kırışıklıkları Nasıl Yok Eder?

Botoks, enjekte edilen bölgede sinir iletisini geçici olarak durdurarak, bu bölgedeki kas kasılmalarını engeller ve derinin gergin yapısını sürekli korumasını sağlar.

Botoks Hangi Bölgelerde Uygulanabilir?

Alın çizgileri, kaş arası mimik çizgileri, ağız çevresi çizgileri, göz çevresi çizgileri, boyun çizgileri için kullanılabilir.

Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoks tedavisi 4-6 ay boyunca kırışıklıklarınızda ve çizgilerinizde düzelme sağlar.

Botoks Yaptırdıktan Sonra Tedavinin Sürekli Tekrarlanması Gerekir mi?

Cildinizde botoks etkisi geçtikten sonra bile uzun süre çizgiler eski yoğunluğuna dönmez. Etkisi tamamen kaybolduğunda ise cildiniz eski haline geri dönecektir. Uygulamanın tekrarlanmaması cildinizi daha kötü duruma getirmeyeceği için, tedaviyi tekrarlamak zorunda değilsiniz. Eğer botoks uygulamasını yenilemek isterseniz, tekrarlayan uygulamarla daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz ve yeni çizgilerin oluşmasını engellersiniz.

Botoks Yaptırdığımda Doğal Olmayan Bir Görüntü Oluşur mu?

Uygulama dozları doktorumuz tarafından size en doğal görüntüyü sağlayacak şekilde ayarlanır. Bu nedenle istemediğiniz yapay bir görünüm oluşmayacaktır.

Botoks ile Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı Terleme (Hiperhidroz), sinir sisteminin gereğinden fazla çalışmasından kaynaklanır. Botox, uygulama bölgesindeki sinir iletisini geçici olarak durdurarak terin dışarı atılmasını engeller. Terleme botoksu  koltuk altı, eller (avuç içleri) ve ayaklara uygulanır.

Koltuk Altı Botox Uygulaması Nasıl Yapılır?

Koltuk altında bulunan ter bölgeleri tespit edilir. Uyuşturucu krem kullanılmasına gerek kalmadan ince uçlu iğnelerle uygulamaya başlanır. Ter bezlerinin bulunduğu bölgeye botoks enjekte edilir. Böylece aşırı terleyen koltuk altı bölgesinde, terleme daha aza indirgenir. 10 dakikada uygulanan bu yöntem, iki hafta gibi kısa bir sürede etkisini göstermeye başlar.

El ve Ayak Botox Uygulaması Nasıl Yapılır?

Uygulama alanının sterilizasyonu ve bölümlemesi yapılır. Terlemenin yoğun olduğu deri altına çok az miktarda enjekte edilen botox, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engeller. Botox işlemi 3-7 gün içerisinde etkisini tamamen gösterir. Botox, etkisini 6 ay içerisinde kaybeden bir ilaçtır. Ancak terleme tedavisinde, özellikle birkaç uygulama sonrası, etkisi 1 yıla kadar devam etmektedir.

Botoks ile Diş Gıcırdatma ve Sıkma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta yaşadığımız stres, alt çene üst çene uyumsuzlukları gibi etkenler diş gıcırdatma ve sıkma sorununa yol açabilmektedir. Botoks diş gıcırdatma ve sıkma sorunu için en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Uygulama, çeneyi kapatan kaslara küçük miktarlarda botoks enjekte edilmesi ile yapılır. Böylelikle kaslar üzerinde stres kaldırılarak, kas spazmları engellenir. Bu uygulama sırasında botoks kas dokusuna zarar vermez. Enjeksiyon sırasında hafif ağrı hissedilebilir, bunu gidermek için doktorunuz size bölgeyi ağrı kesici kremlerle  uyuşturabilir. Tedaviden bir hafta sonra etkisi görülür ve 6 ay boyunca etkisi devam eder.

UZMANLARIMIZA SORUN

Tedavilerimiz ve uygulamalarımızla ilgili merak ettiğiniz tüm soruları uzmanlarımıza sorabilirsiniz.