Özel Demiderm Polikliniği

Telefon : 0 (232) 464 09 34

Whatsapp : 0 (530) 828 05 95

Ali Çetinkaya Bulv. No:22 K:4 D:8 Alsancak – İZMİR

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ (FIBROCELL)

Kök Hücre Tedavisi, hastanın kendi hücrelerinden elde edilen fibroblast hücreleri ile yapılan ameliyatsız bir yüz gençleştirme yöntemidir. Fibroblastlar, vücutta kolajen sentezinden sorumlu temel hücrelerdir. Kolajenin yanı sıra elastik lifler ve hyaluronik asit de fibroblastlar tarafından üretilir. Ciltte bulunan fibroblast hücreleri, yara iyileşmesi ve doku onarımında başrol oynarlar. 

Kök Hücre Yöntemi (Kulak Arkası Kök Hücre Tedavisi) Nedir?

Fibrocell yöntemde, Kulak arkasından kök hücre içeren bir doku parçası alınarak ayrıştırılıp bir aşı haline getirilir. Bu bölgenin tercih edilmesinin sebebi doğal olarak güneşten korunmuş olması ve bu nedenle biyolojik yaşının yüze göre daha küçük olmasıdır. Alınan cilt parçası ve kan özel taşıma kaplarında ve steril ortamda fibroblast kültürü yapan özel laboratuvarlara yollanır. Laboratuvarda 3-6 hafta sonra çoğalan fibroblastlar sadece hastanın kendine ait hücrelerdir. Fibroblastların istenilen sayıya ulaşması yaklaşık 4 haftayı bulur. Cilde ilk uygulama yapıldıktan sonra da laboratuvarda üretim sürdürülür. Bu aşı büyük oranda hacim verici olarak kullanılamasa da özellikle ince çizgileri, küçük çukurlukları, lekeleri ve skar izlerini hacim vermeden gençleştirmede başarılıdır. Ancak bu işlemin kalıcılığı için belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Yaş ilerledikçe hücrelerin üretkenliği azaldığından kök hücre tedavisinde en ideal yaş 30-50 yaş arasıdır.

Kök Hücre Tedavisi Hangi Problemlerde Kullanılır?

•    Kapanmayan kronik yaralarda,
•    Akne veya suçiçeği sonrası oluşabilen çukurcuklarda,
•    Yanık, travma, cerrahi sonrası oluşan oyuk ve skar tedavisinde,
•    Dudakların dolgunlaştırılmasında,
•    Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde,
•    Boyun ve dekolte bölgesinde oluşan kırışık ve sarkmalarda,
Başarıyla uygulanmaktadır.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Cilt uyuşturulup gözeneklerin açılması için temizlenir, lokal anestezik krem uyguladığı için acı da duyulmaz. Kök hücreler enjeksiyon iğneleri ile cilde enjekte edilir. 3 kür, 15 er gün aralıklarla uygulanır.

Uygulama, istenilen etkiye ve uygulama boyutuna bağlı olarak 2-3 seans veya gerekli olduğu kadar tekrarlanır.

Kök Hücre Yöntemi Nasıl Etki Gösterir?

Yıpranan dokuda canlılığını kaybeden hücrelerle birlikte kollajen ve elastin üretimi azalır. Artık bu durum, doku mühendisliği teknikleriyle önlenebilmektedir. Bu bölgeye nakledilen fibroblast hücreleri dokunun eski canlılığını kazanmasını sağlar.

Kök Hücre Yöntemi’nin Etki Süresi Nedir?

Uygulama, yaşayan, dinamik bir protein tamir sistemi ile tedavi ardından  12-24 ay boyunca kademeli olarak düzeltme sağlar.  Bu düzelme uzun sürelidir, araştırmacılara göre, dağılmadan 4,5 yıl boyunca sürer.

UZMANLARIMIZA SORUN

Tedavilerimiz ve uygulamalarımızla ilgili merak ettiğiniz tüm soruları uzmanlarımıza sorabilirsiniz.